ürün fotoğraf çekimi

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Teknoloji alanındaki hızlı ve büyük gelişmeler, e-ticaret alanında da son derece önemli değişikliklere yol açtı. Artık tüketiciler sayısız ürün ve içeriğe saniyeler içerisinde ulaşabiliyor ve sürekli olarak karar verme süreçlerini hızlandıracak kısa yollar arıyorlar. Bu kısa yolların çoğu ise görsellikten geçiyor. İnsanların gördüklerinin %80’ini, okuduklarının ise sadece %20’sini hatırladıklarını düşünürsek, görselliğin neden bu derece önemli olduğunu anlayabiliriz. Özellikle de akıllı telefonlarından alışveriş eden müşteriler, uzun paragraflar okumak yerine direkt olarak ürün fotoğraflarına dikkat ediyorlar. Öyle ki, bu durumun farkında olan ve sektörün en önünde gelen büyük e-satış firmaları, arama motorlarında ürün fotoğrafı ile arama yapabilme teknolojisini hayata geçirmek için birbirleri ile yarışıyor.

Bilgi edinmenin en kısa ve en kalıcı yolu görsellerdir. Dolayısıyla ürün fotoğrafı tüketicinin dikkatini çekmenin son derece etkili bir yoludur. Ürün fotoğraf çekiminin müşteriler açısından önemini anlayabilmek için bazı istatistiklere bakmak yeterli. Örneğin, müşterilerin %75’i e-alışveriş yaparken ürün fotoğraflarının en önemli faktörlerden biri olduğunu söylüyor. Dahası, müşterilerin çok az bir kısmı tek ürün fotoğrafının yeterli bulduğunu söylerken, önemli bir kısmı ürünün birden çok fotoğrafını görmeyi tercih ettiğini, çoğunluğu ise artık ürünü 360 derece görmeyi tercih ettiğini söylüyor. Kısacası artık tek ürün fotoğrafı bile müşterileri ikna etmek için yeterli olmayabiliyor.

Günümüzde sosyal medyada etkin değilseniz, çok sayıda müşteriye ulaşamıyorsunuz demektir. Hepimizin bildiği gibi de görsel içerik, sosyal medyada rakipsizdir. Bugün tüketiciler beğendikleri ürünleri birbirleri ile pek çok platform üzerinden görseller yardımıyla paylaşıyor. Markanızı temsil eden bu görsellerin kaliteli olması, ürünlerinizi doğru yansıtması ve tüketicilere profesyonelliğinizi hissettirmesi markanızın sosyal medyadaki etkinliğini artıracak ve rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Markanızın sosyal medyadaki başarısı da doğal olarak e-satışlarınızın artması anlamına gelecektir.

Fotoğrafların ürünlerinizi doğru yansıtması da son derece önemli bir konu. Bir araştırmaya göre müşteriler ürün iadelerinin %22’sini teslim aldıkları ürün ile sipariş ettikleri ürün birbirine benzemediği için yapıyor. E-ticaret söz konusu olduğunda müşterilerin çeşitli sebeplerle ürün iadesi talebinde bulunması kaçınılmazdır. Ancak bu tür iadeler müşterilerin güvenini son derece olumsuz etkileyecek ve markanıza zarar verecektir. Öte yandan fotoğraflarda gördüğünü teslim alan müşteriler markanıza güven duyacak ve ürünlerinize ihtiyaç duyduklarında tekrar sizi tercih edecektir.

Ürün Çekimi Fiyatları

Her alanda olduğu gibi ürün fotoğrafı alanında da kalite her şeydir. Kaliteli ürün fotoğrafları da kaliteli ürün fotoğrafı çekimi ile elde edilir. Ürün çekiminin başarılı olması için pek çok detay göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden ürün çekiminde profesyonel yardım almak, markanız için başarılı bir yatırım olacaktır. Ürün fotoğraf çekim fiyatları; çekilecek ürün adedi, ürün başına poz sayısı, kullanılacak ek malzemeler gibi etkenlere göre değişiklik gösterir. İstanbul’da ürün çekimi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ürün Fotoğrafçısı

Bir fotoğrafı kaliteli kılan pek çok etken vardır. Fotoğrafçının; doğru ışıklandırma, doğru ekipmanları kullanma, çekimlerde tutarlı olma, fotoğraf düzenleme, farklı açılardan çekim yapma gibi konularda başarılı olması son derece önemlidir. Bu etkenler ürün fotoğraflarının kalitesini belirleyecek ve sonuç olarak müşterilerin izlenimlerini etkileyecektir. Ayrıca çok sayıda müşteri ürününüzü satın almadan önce detaylarını yakından görmek isteyecektir. Eğer ürünü yakından göremezlerse ürünü güvenle satın alabilecek bilgiye sahip hissetmeyebilirler. Örneğin, müşterilerin 3’te 1’i ürün satın alırken ürün fotoğrafının çözünürlüğünün satın alma kararları üzerinde etkili olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, büyük fotoğraflara ihtiyacınız var. Ürün fotoğrafına zum yapıldığında da kalitesini koruyabilmesi için, kaliteli ekipmanlarla çekilmiş yüksek çözünürlüklü fotoğraflar gereklidir. Bu yüzden başarılı bir ürün fotoğrafçısı ile çalışmak hedeflemeniz gereken ilk unsur olmalıdır. Hala ikna olmadıysanız, profesyonel bir ürün fotoğraf stüdyosu ile çalışmanın başka avantajlarını örneklendirelim.

Profesyonel ürün fotoğrafçısı tüm doğru ekipmanlara sahiptir. Geçtiğimiz seneler içerisinde akıllı telefon fotoğrafçılığı çok yol kat etmiş olsa bile hala hiçbir akıllı telefon profesyonel bir fotoğrafçının sahip olduğu yüksek kaliteli kamera, çeşitli lensler, tripodlar, arka planlar, ışık ve ışıklandırma aksesuarları gibi ekipmanlar ile yarışamaz. Doğru arka planların yardımıyla odak hep ürününüzün üzerinde olur, dikkat dağıtabilecek etkenler ortadan kalkar. Daha da önemlisi, profesyonel ürün fotoğrafçısı ışıklandırmayı iyi kullanır. Çekimlerde isabetli renk ve gölge dengesi yakalamak için iyi ışıklandırma gerekir. Bu kaliteyi evinizdeki veya ofisinizdeki ışıklandırma ile yakalayamazsınız. Dışarıya çıkıp doğal güneş ışığını kullanmak bile çekimlerinizde ışık tutarsızlığına sebep olur ve profesyonel ışıklandırma ile karşılaştırılamaz.

Profesyonel ürün fotoğrafçısı aynı zamanda iyi bir fotoğraf düzenleyicidir. Kaliteli ürün fotoğrafı yaratmanın yolu hem başarılı fotoğraf çekiminden, hem de başarılı fotoğraf düzenlemeden geçer. Profesyonel ürün fotoğrafçısı düzenleme sürecinin hızlı, verimli ve sorunsuz geçmesini sağlayacak püf noktalarını bilir. Ayrıca toz parçacıkları gibi istenmeyen lekeleri bile fotoğraflarınızdan kolayca siler.