Bugünün Video Pazarlamacıları, Yarının Kazananları

Forrester Research'e göre 60 saniyelik bir videonun yaklaşık 1.8 milyon kelimeye eşdeğer olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzün tüketicilerinin görsel-işitsel içeriği metinsel içeriğe tercih ettiğine şüphe yok.

Çok sayıda istatistik, görsel-işitsel içeriğin yatırım çekmek, korumak ve üretmek için güçlü olduğunu göstermekte. Optimal bir tıklama oranı elde etmek, belirli sektörlerde bir meydan okuma olabilir. Bununla birlikte, video içeriğinin kullanımının tıklama başına ödeme reklamlarındaki tıklama sayısını ve posta kampanyalarındaki e-postaların açılış oranını arttırdığı gösterilmiştir. Bnnun açıklaması, hareketli görüntülerin statik görüntülerden veya metinsel içerikten daha fazla dikkat çekmesidir.

Böylece, videoların kullanımı sayesinde, pazarlama eylemlerinin performansını kolayca geliştirmek mümkündür. Ancak, dönüşümler ve yatırım getirisi de video pazarlaması ile artar.

E-ticaret şirketleri kampanyalarında video pazarlamayı kullanmalıdır. Ancak o zaman satışlarının gelişip gelişmediğini keşfedebilirler. Tabii ki, sağduyu bu formatın satış performansını artıracağını söylüyor. Yoksa neden Amazon, eBay, AliExpress ve diğer e-ticaret devleri video pazarlamaya milyonlarca yatırım yapsın?

Arama motorlarında organik konumlandırma bir moda olmaktan çıkmıştır, artık e-ticarette ana pazarlama stratejilerinden biri gibi dayanıklı olmak gereklidir. Google, Bing veya Yahoo'nun algoritmaları hızla değişiyor ve çeşitli istatistikler, video içeriğinin önemli bir rol oynayacağını gösteriyor.

Ürün sayfalarında videoların patlaması istisna bir eğilim olmaktan uzaktır. Giderek daha fazla tüketici, ürün ve hizmetler hakkında bu formatta içerik arıyor. Neden? Çünkü aynı miktarda bilgi içeren metinleri okumaktansa öğretici video veya video rehberlerini izlemek daha rahat.

Bu durum e-ticaretin metinlerden vazgeçmesi gerektiği anlamına gelmez. Ancak videoların kullanımı bir seçenek olmaktan çıkıp şirketler için bir zorunluluk haline geldiği anlamına geliyor.

Video pazarlaması e-ticaretin yatırım getirisi üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip. Bununla birlikte, görsel-işitsel üretim, tüm şirketlerin hakim olmadığı bir sanattır. Bu tür pazarlama konusunda uzmanlaşmış profesyonellerle ortak olmak önemlidir. Ancak bu şekilde iyi sonuçlar elde etmek ve bu nedenle optimal bir yatırım getirisi elde etmek mümkün olacaktır.

Video pazarlama ile ilişkili bir diğer avantajı; satış, müşteri sadakati ve rekabette daha iyi bir yatırım getirisi elde etmek için gereken güvendir. Bu yüzden pazarlamacılar, güvenin tüm iş ilişkilerinin temel taşı olduğunu söylüyor.

Ama neden video pazarlama bu yararı sağlıyor? E-ticaretin sınırlamaları nedeniyle (tüketicilerin ürünlere dokunamaması, koklayamaması veya tadamaması), çevrimiçi satın alma konusunda belirli bir güvensizlik vardır. Bununla birlikte, ürün videolarının kullanımı, bu sorunla mücadele etmek için mükemmel bir çare olduğu kanıtlanmıştır.

Yukarıdakilerin ışığında, videonun pazarlamada öneminin şüphe götürmez olduğu açık. Sonuç olarak, bugünün video pazarlamaya güvenen e-ticaret şirketleri yarının kazananları olacak.